به شرکت آتیاکار خوش اومدید.

ترکیه - استانبول - بی اوقلو - خیابان بایراک - آپارتمان آکار /کدپستی ۳۴۴۴۵

+ 905539065169

info@atirentcar.com

جاذبه های توریستی استانبول

اطلاعات تماس

ترکیه - استانبول - بی اوقلو - خیابان بایراک - آپارتمان آکار /کدپستی ۳۴۴۴۵

+ 905539065169

info@atirentcar.com

مقاله Apr 10, 2024

جاذبه های توریستی استانبول

130 ادمین سایت جاذبه های توریستی استانبول

وقتی از جاذبه‌های توریستی استانبول صحبت می‌شود براحتی می‌توان لیستی بلند بالا تهیه کرد که شروعش با خودمان و تمام کردنش با خدا است! بله جاذبه‌های توریستی استانبول ترکیه به یکی دو مورد محدود نمی‌شود؛ با این حال اگر بخواهیم چند تایی از خاص‌ترین جاهای دیدنی استانبول را معرفی کنیم، بدون شک از جالب‌ترین مرکز خرید استانبول یعنی بازار بزرگ آن و همین طور بازار ادویه‌اش نام می‌بریم. در معرفی جاذبه‌های استانبول برای گردش و بازدید هم می‌توان به کاخ توپکاپی، دولما باغچه و غیره اشاره کرد.

18 جای دیدنی استانبول

استانبول، این شهر زیبای تاریخی که که در کل دنیا همتا و مانندی ندارد، پر از جاهای گردشگری و خاص است. از جمله خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول که دیدن آن‌ها به هر توریستی توصیه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 مسجد سلطان احمد، موزه ایا صوفیه، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه، گرند بازار استانبول، بازار ادویه استانبول، پل قدیمی گالاتا، کافه‌های ساحلی در بورنو، محله فنار بالات و کلیسای سنت الکساندر.

1. مسجد سلطان احمد

یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین جاهاي ديدني استانبول، مسجد سلطان احمد است که به خاطر کاشی‌های آبی رنگش به "مسجد آبی استانبول" هم شهرت دارد؛ این مسجد در سال‌های 1609 تا 1616 به دستور سلطان احمد اول احداث شد. مسجد سلطان احمد که در مرکز شهر استانبول و در میدان سلطان احمد قرار گرفته جزو زیبا‌ترین و چشم‌گیرترین آثار معماری دوره عثمانی محسوب می‌شود. 
آنچه باعث شده این مسجد به عنوان یکی از بهترین جاذبه های توریستی استانبول، همواره پذیرای جمع کثیری از گردشگران باشد و مورد تحسین همیشگی آن‌ها قرار بگیرد، معماری شگفت‌انگیزش است؛ یعنی دیوارهای تزئین شده با کاشی‌های چینی، مناره‌های زیبا و همین طور حیاط بزرگش! کافی است یکبار مسجد سلطان احمد استانبول را ببینید تا به خوبی متوجه شوید که چرا آن را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد جهان می‌شناسند که زیبایی هنر معماری اسلامی را به بهترین نحو ممکن منعکس می‌کند.

جاذبه های توریستی استانبول مسجد سلطان احمد

2. موزه ایا صوفیه

موزه ایا صوفیه ترابزون جزو معروف‌ترین مکان‌های تاریخی استانبول است که بازدید از آن به هر گردشگری توصیه می‌شود؛ به خصوص که این موزه پیشینه تاریخی جالبی دارد و در ابتدا به عنوان کلیسای مرکزی مسیحیت شرقی احداث و سپس به مسجد تبدیل شد. در ادامه در سال 1935 به دستور اتاتورک این مسجد را به موزه تبدیل کردند و این روند تا سال 2020 ادامه داشت اما در نهایت دوباره به مسجد تبدیل شد. 
از همه این‌ها که بگذریم ایا صوفیه در حال حاضر جزو مهم‌ترین جاذبه های توریستی استانبول به حساب می‌آید چرا که معماری بسیار زیبا، مجموعه‌ای از آثار هنری، موزاییک‌ها و نقوش هنری ارزشمندی در داخل مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است.

3. کاخ توپکاپی

در میان کاخ‌های استانبول، توپکاپی حرف‌های زیادی برای گفتنی دارد و یکی از پربازدیدترین جاهای گردشی استانبول است؛ کاخی زیبا و تاریخی که در نزدیکی دریای مرمره واقع شده و از قرن 15 تا قرن 19 میلادی به عنوان محل اقامت پادشاهان عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این قصر زیبا و پرآوازه که جزو جاهای دیدنی استانبول اروپایی است، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها، اتاق‌ها، حیاط‌ها و غیره دارد که هر یک از ارزش تاریخی و هنری خاص و قابل توجهی برخوردار هستند. 
به همین دلیل هم امروزه کاخ توپکاپی را به موزه‌ای برای نمایش آثار هنری، جواهرات، لباس‌ها و اشیای قدیمی دوران حکومت عثمانی تبدیل کرده‌اند. موزه توپکاپی استانبول یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ترکیه به حساب می‌آید و همه ساله میلیون‌ها توریست را به خود جذب می‌کند. اگر شما هم به دنبال جالب‌ترین جاهای دیدنی استانبول هستید، بدون شک قصر تاریخی توپکاپی همان چیزی است که می‌خواهید!

4. کاخ دولما باغچه

 یکی از جاذبه‌های توریستی و تاریخی استانبول که در ارتفاعات واقع شده و از بالای آن می‌توانید همه زیبایی‌های این شهر را ببنید، کاخ دولما باغچه است که جزو مهم‌ترین قصرهای تاریخی استانبول به حساب می‌آید. دولما باغچه که در منطقه بشیکتاش (قسمت اروپایی استانبول) قرار گرفته از قرن 19 تا اوایل قرن 20 میلادی به عنوان محل اقامت سران امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کاخ نمونه‌ای از ترکیب معماری عثمانی و اروپایی است و سالن‌ها، اتاق‌ها، حیاط‌ها و باغچه‌های فوق‌العاده زیبا و دلنشینی دارد.
بد نیست بدانید کاخ دولما باغچه، به موزه تبدیل شده و مجموعه‌ای ارزشمند از اشیای تاریخی، فرهنگی و هنری دوران حکومت عثمانی در آن وجود دارد. با این تفاسیر حق بدهید که این موزه جزو مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی استانبول باشد و هر ساله جمعیت کثیری از گردشگران برای بازدید از آن راهی ترکیه شوند.

جاذبه های توریستی استانبول کاخ دولما باغچه

5. گرند بازار استانبول

گرند بازار یا همان بازار بزرگ استانبول با نام ترکی "کاپالی چارشی"، نه فقط جزو جاذبه‌های توریستی استانبول بلکه یکی از بزرگ‌ترین و پرآوازه‌ترین بازارهای دنیا است. بازاری قدیمی که در آن انواع محصولات هنری، صنایع دستی، فرش، لوازم چرمی، سفال، جواهرات، پوشاک و سایر محصولات محلی به فروش می‌رسد و دیدن آن لطف زیادی دارد. به ویژه که بازار بزرگ استانبول در قلب این شهر قرار گرفته و از زمان تاسیسش در قرن 15 میلادی تا همین امروز به عنوان مهم‌ترین مرکز خرید استانبول شناخته می‌شود.

6. بازار ادویه استانبول

این بازار که به بازار مصری‌ها هم مشهور است به عنوان یکی از مقاصد توریستی معروف در استانبول محبوبیت بسیار زیادی دارد؛ به ویژه برای گردشگرانی که به دنبال بهترین و خاص‌ترین مرکز خرید استانبول هستند. این بازار سنتی که در منطقه امینونو واقع شده و جزو جاهای دیدنی استانبول آسیایی محسوب می‌شود، مرکز فروش انواع محصولات محلی از ادویه جات گرفته تا خشکبار، شیرینی‌های سنتی ترک، صنایع دستی و غیره است.
ناگفته نماند بازار مصری‌ها جزو بازارهای پر رونق استانبول بوده و نه تنها برای توریست‌ها جذابیت زیادی دارد بلکه یک مقصد همیشگی برای خرید مردم محلی به حساب می‌آید. از این‌ها گذشته این بازار، طراحی زیبا و معماری فوق‌العاده خاصی دارد که تاثیر زیادی در جذب گردشگران از سراسر دنیا داشته است.

7. پل قدیمی گالاتا

از پل گالاتا به عنوان یکی از نمادهای مشهور شهر استانبول و حتی کشور ترکیه یاد می‌شود؛ پلی تاریخی که دو قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به یکدیگر مرتبط کرده و از بالای آن می‌توانید زیباترین و دل‌انگیز‌ترین مناظر شهر از جمله برج گالاتا و دریای مرمره را مشاهده کنید. به خصوص اگر در پی پیدا کردن خاص‌ترین جاهای دیدنی استانبول در شب هستید، شدیداً توصیه می‌کنیم سری به پل گالاتا بزنید! حیف است که مکان‌های دیدنی استانبول را ببینید و از گالاتا بی نصیب بمانید.

8. کافه های ساحلی در بورنو

آنچه تا به اینجا به عنوان جاذبه های توریستی استانبول خدمتتان معرفی کردیم در واقع معروف‌ترین مناطق گردشگری استانبول بودند که آوازه‌شان در سراسر دنیا پیچیده است. در ادامه قصد داریم شما را با جاهای کمتر دیده شده استانبول آشنا کنیم. منطقه بورنو یا زیتون بورنو یکی از این جاها است که با داشتن کافه‌ها و رستوران‌های ساحلی زیبا و آرام دقیقاً همان گوشه دنجی محسوب می‌شود که همه ما در گذر از دغدغه‌های زندگی روزمره نیاز داریم به آن پناه ببریم؛ محلی فوق‌العاده عالی برای لذت بردن از منظره دریا و نشستن در محیطی آرام و به دور از هرگونه هیاهو!
ناگفته نماند بورنو، محله معروف استانبول است اما جاذبه‌های گردشگری این شهر یکی و دو تا که نیست! همین موضوع هم باعث می‌شود کمتر کسی فرصت کند به سراغ کافه‌های ساحلی آرامبخش منطقه زیتون بورنو برود!

9. محله فنر بالات

فنر بالات نه فقط جزو محله های دیدنی استانبول است بلکه با داشتن خیابان‌های باریک و خانه‌های سنتی زیبا در زمره جاهای دیدنی رایگان استانبول نیز قرار می‌گیرد. این محله قدیمی و جذاب محل زندگی اقوام و مذاهب مختلف مخصوصاً یهودی‌ها بوده و معابد و کلیساهای تاریخی متعددی در آن وجود دارد. علاوه بر این فروشگاه‌های محلی و فضاهای هنری باعث جذابیت هرچه بیشتر فنر بالات برای گردشگران شده‌اند.

10. کلیسای سنت الکساندر

کلیسای سنت الکساندر یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ارتدکس در استانبول است که معماری زیبا و دیوار‌های پوشیده شده از کاشی‌های چینی با طرح‌های زیبایش باعث شده یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول محسوب شود؛ با همه این‌ها این کلیسا جزو جاهای کمتر شناخته شده استانبول است و تنها توریست‌هایی به سراغش می‌روند که واقعاً ارزش و قدرش را می‌دانند!

11. کاخ بیلربیی

کاخ بیلربیی، یکی از جاذبه‌های خیره‌کننده استانبول، به عنوان یک مقصد رویایی برای دوستداران تاریخ و هنر معرفی می‌شود. دکوراسیون داخلی کاخ با شکوه و زیبایی خیره‌کنندهای دارد که باعث جذب بازدیدکنندگان فراوانی به این مکان تاریخی می‌شود.

از گل‌های مگنولیا گرفته تا گلدان‌ها و ظروف چینی قدیمی، لوسترهای باشکوه و ساعت‌های کلاسیک فرانسوی، همچنین میزها و کنسول‌های چشم‌نواز، همه و همه در کاخ بیلربیی به نمایش گذاشته شده‌اند. در فضای بیرونی کاخ نیز می‌توانید از دیدن کیوسک‌های ساحلی، پله‌های پشت باغ، تونل‌های قدیمی، آلاچیق‌ها، مجسمه‌ها، اصطبل های سلطنتی و گل‌های مگنولیا لذت ببرید.

کاخ بیلربیی به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول شناخته می‌شود و میزبان شخصیت‌های مشهوری چون شاهزاده اسکار سوئد، ناصرالدین شاه قاجار و امپراتوری اوژنی فرانسه بوده است.

این کاخ، که مجموعه‌ای از خانه‌های تابستانی و یک کاخ اصلی را شامل می‌شود، با سنگ مرمر ساخته شده و محل استراحت اشراف و بزرگان عثمانی بوده است. درون کاخ، هم طراحی‌های شرقی و هم تزئینات غربی را می‌توان در اتاق‌ها مشاهده کرد.

بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق اتوبوس‌های گردشگری هاپ آن هاپ آف از اسکله کاباتاش به کاخ بیلربیی بروند یا با کشتی از بشیکتاش به سمت کاخ حرکت کنند و از سفری دلنشین در تنگه بسفر بهره‌مند شوند.

کاخ بیلربیی استانبول، یکی از ده‌ها بنای تاریخی امپراتوری بیزانس است که همچنان می‌درخشد. برج دختر استانبول، که در سال ۴۱۰ میلادی ساخته شده، به عنوان اولین فانوس دریایی ترکیه شناخته می‌شود و در یک جزیره کوچک در تنگه بسفر قرار دارد. برای دسترسی به این برج، می‌توانید به اسکله کاباتاش یا سالاجاک مراجعه کنید.

این برج با ارتفاع ۲۳ متر و چندین طبقه، دارای ایوانی است که نمای ۳۶۰ درجه‌ای از استانبول را ارائه می‌دهد. هزینه ورودی برج ۲۵ لیر است و توجه داشته باشید که در روزهای تعطیل باز نیست.

12. برج دختر 

برج دختر، با تاریخی غنی و پیچیده، به عنوان یکی از نقاط دیدنی شهر استانبول شناخته می‌شود. این بنای تاریخی که قدمتی هزار ساله دارد، به عنوان یکی از بقایای باشکوه امپراتوری بیزانس، همچنان بر جزیرهای کوچک در استانبول می‌درخشد.

ساخت برج در سال ۴۱۰ میلادی، پس از پیروزی آلکیبیادس، ژنرال مشهور نیروی دریایی آتن، آغاز شد و اصالتاً به عنوان یک برج نظارتی عمل می‌کرد. در گذشته، این برج به نام برج لئون شناخته می‌شد و به عنوان اولین فانوس دریایی ترکیه به کار رفته است.

برج دختر در موقعیتی منحصر به فرد بر روی یک جزیره کوچک در تنگه بسفر و در محله اسکودار، واقع در بخش آسیایی استانبول، قرار دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق اسکله کاباتاش یا سالاجاک به این برج دسترسی پیدا کنند.

این سازه با ارتفاع ۲۳ متر و دارا بودن چندین طبقه، دارای ایوانی است که چشم‌انداز ۳۶۰ درجهای از شهر استانبول را ارائه می‌دهد. اتاق ‌های برج نیز با نقاشی‌های دیدنی تزئین شده‌اند.
ورود به برج دختر با پرداخت هزینه‌ای معادل ۲۵ لیر امکان‌پذیر است. توجه داشته باشید که این مکان در روزهای تعطیل باز نیست، بنابراین برای بازدید از آن برنامه‌ریزی کنید.

13. کلیسای چورا

کلیسای چورا که شاید به اندازه سایر جاذبه‌های استانبول مورد توجه قرار نگرفته، یکی از نقاط دیدنی کلیدی این شهر است. این بنای تاریخی ابتدا به عنوان یک کلیسای بیزانسی ساخته شد، بعدها به مسجد تغییر کاربری داد و اکنون به عنوان موزه در خدمت بازدیدکنندگان است.

معماری، کاشی‌کاری و موزاییک‌های دارای نقاشی‌هایی از زندگی مسیح و مریم مقدس، کلیسای چورا را به مکانی دیدنی و باارزش برای بازدید تبدیل کرده‌است. تجربه طراحی و هنر بیزانسی، لذتی منحصر به فرد را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

کلیسای چورا در فاصله تقریباً ۳ مایلی شمال غربی منطقه سلطان احمد قرار دارد و به جز چهارشنبه‌ها، هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر، پذیرای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ترکیه است.

14. قلعه­ یدیکوله استانبول، قلعه هفت برج

برای دسترسی به قلعه یدیکوله، که یکی از جاذبه‌های برجسته استانبول است، گزینه‌های متعددی وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید از میدان تکسیم با اتوبوس به سمت یدیکوله حرکت کنید. 
همچنین می‌توانید از خط مترو مرمره استفاده کرده و در ایستگاه کازلیمچه پیاده شوید و پس از آن با پیاده‌روی کوتاهی به یدیکوله برسید. یکی دیگر از روش‌ها، سوار شدن بر قطار به سمت ایستگاه سیرکچی و تغییر خط در این ایستگاه به سمت ایستگاه هالکالی است.

قلعه یدیکوله به جز روزهای دوشنبه، در سایر روزهای هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر برای بازدیدکنندگان باز است.

15. حمام خرم سلطان از جاهای تاریخی استانبول

ترکیه شاید بیشتر به خاطر مساجد باشکوه و مراکز خرید عظیمش شناخته شده باشد، اما به نظر من، تجربه‌ی یک حمام ترکی اصیل در استانبول، جذابیتی فراتر از این موارد دارد.
 وجود حمام‌های مشهور در یک کشور، واقعاً چشم‌گیر است. حمام خرم سلطان، که در مجاورت جاذبه‌های معروف استانبول مانند ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد قرار دارد، یکی از این حمام‌های معتبر است.
این حمام تاریخی به قرن شانزدهم و زمان حکومت سلطان سلیمان عثمانی بازمی‌گردد. خرم سلطان، یکی از همسران سلطان سلیمان، دستور ساخت حمام‌هایی در کنار مساجد و در مکان‌های عمومی را صادر کرد تا مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. این حمام زیبا و باشکوه، که در طراحی‌اش از معماری امپراتوری روم الهام گرفته شده، یادآور آن دستور است.

حمام خرم سلطان دارای بخش‌های متنوعی از جمله اتاق‌های آب گرم و سرد، فواره‌ها و آب‌نماها است. این ساختمان تاریخی بر روی زمینی به وسعت تقریباً ۳ هکتار و به شکلی متقارن ساخته شده است. اگر در جستجوی یک حمام لوکس با سنگ‌های مرمری پس از گشت‌وگذار در بازارها و جاذبه‌های استانبول هستید، حمام خرم سلطان را از دست ندهید.

حمام خرم سلطان هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب برای عموم باز است. توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات اضافی مانند ماساژ، باید هزینه‌ای جداگانه به علاوه‌ی هزینه‌ی ورودی پرداخت کنید. برای دسترسی به حمام، می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی به مرکز شهر و محله‌ی سلطان احمد بروید.

16. میدان هیپودروم یا میدان اسب‌دوانی استانبول

این میدان، یکی از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر است که قدمتی به دوران امپراطوری روم دارد. این میدان در است و به همین دلیل به میدان سلطان احمد نیز مشهور است.
در زمان‌های گذشته، میدان هیپودروم محلی برای برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز مانند اسب‌دوانی و ارابه‌رانی بود. این مسابقات از محبوب‌ترین تفریحات و سرگرمی‌های مردم در دوران یونان و روم باستان به شمار می‌رفتند. این میدان با ظرفیت بالای تماشاگران، بزرگ‌ترین میدان اسب‌سواری جهان در زمان خود بوده است.

علاوه بر مسابقات ورزشی، هیپودروم مکانی برای برگزاری مراسمات رسمی دربار، رژه‌ها و تاج‌گذاری‌ها نیز بوده است. این میدان نقش مهمی در زندگی اجتماعی و فرهنگی امپراطوری بیزانس ایفا می‌کرد و به عنوان مرکزی برایقلب منطقه سلطان احمد، که از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مناطق استانبول محسوب می‌شود، واقع شده  تجمعات عمومی و رویدادهای بزرگ به کار می‌رفت.
امروزه از میدان هیپودروم اصلی تنها برخی از بناها و آثار باستانی باقی مانده است. از جمله این آثار می‌توان به ستون‌های یادبود و ابلیسک‌های مصری اشاره کرد که هنوز در این مکان قرار دارند و بازدیدکنندگان می‌توانند از آنها دیدن کنند. میدان هیپودروم بخشی از هویت تاریخی استانبول است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

به طور کلی، میدان هیپودروم نمادی از شکوه و عظمت دوران بیزانس است و بازدید از آن فرصتی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ کهن استانبول فراهم می‌آورد. این میدان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می‌آید و بازدید از آن برای هر گردشگری که به استانبول سفر می‌کند، توصیه می‌شود.
در مرکز میدان اسب‌دوانی استانبول، سنگ یادبودی به نام سنگ یادبود تئودوسیوس قرار دارد. این سنگ از گرانیت صورتی ساخته شده و در مصر کنده‌کاری شده بود. به دستور تئودوسیوس کبیر، این سنگ به استانبول (قسطنطنیه قدیم) منتقل شد. بر روی سکوی زیرین این سنگ، کنده‌کاری‌هایی از تصاویر تئودوسیوس، همسر، پسران و مقامات دولتی در حال تماشای مسابقات ارابه‌رانی دیده می‌شود.

در نزدیکی این سنگ یادبود، آلاچیقی زیبا به نام آب‌نمای قیصر ویلهلم قرار دارد. این آب‌نما توسط قیصر ویلهلم، امپراتور آلمانی، به نشانه دوستی به سلطان عبدالحمید دوم و مردمانش تقدیم شده است.

17. پل بسفر یا پل بغاز 

این پل یکی از سه پل معلقی است که در تنگه بسفر ساخته شده و منطقه اورکوتای در قسمت اروپایی ترکیه را به منطقه بیلیربی در بخش آسیایی متصل می‌کند. این پل در هر فصل دارای زیبایی‌های خاص خود است و در هر زمان از سال که به استانبول سفر کنید، بازدید از آن را نباید از دست بدهید.
دسترسی به پل بغاز بسیار آسان است و شما می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا خودروی شخصی استفاده کنید. در اطراف پل، ایستگاه‌های متعددی وجود دارد که به شما امکان می‌دهند به راحتی به پل بغاز برسید.

پل بسفر دارای هشت خط ترافیک و دو خط راه‌آهن است که دو خط از این هشت خط به حمل‌ونقل عمومی اختصاص دارد. بنابراین اگر از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید، نگران ترافیک نخواهید بود.
عبور پیاده یا توقف روی پل ممنوع است، لذا حتما باید از وسیله نقلیه استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای بازدید از پل، استفاده از قایق‌های عمومی است. این قایق‌ها هر روز از ساعت ۱۰:۳۰ صبح در اسکله پل بسفر مستقر می‌شوند و گردشگران را به یک گردش کوتاه روی آب می‌برند که به گفته بسیاری از گردشگران، بهترین روش برای مشاهده پل بسفر است.

18. مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia) 

این مسجد یکی از برجسته‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر است که بسیاری آن را به عنوان اولین مقصد در لیست بازدیدهای خود انتخاب می‌کنند. این بنا ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شد، سپس به مسجد تبدیل شد و اکنون به عنوان موزه مورد بازدید قرار می‌گیرد. ایاصوفیه تجسمی از شگفتی‌ها و عظمت تاریخ ترکیه است و به همین دلیل همچنان در صدر جاذبه‌های گردشگری استانبول قرار دارد.
مسجد ایاصوفیه، که امروزه به موزه ایاصوفیه شناخته می‌شود، شاهکاری از دوران بیزانس و امپراطوری عثمانی است. این بنا به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای عرفانی ترکیه، پلی بین ادیان اسلام و مسیحیت محسوب می‌شود و این ویژگی باعث می‌شود که اهمیت تاریخی و فرهنگی ویژه‌ای داشته باشد. فضای داخلی ایاصوفیه با طراحی‌ها و معماری بی‌نظیر خود، هر بازدیدکننده‌ای را مجذوب می‌کند و تجربه‌ای منحصر به فرد از تاریخ و فرهنگ ترکیه را ارائه می‌دهد.

سخن آخر
در این مطلب 10 تا از شگفت‌انگیزترین جاذبه های توریستی استانبول را معرفی کردیم، جاهایی که در زمره دیدنی‌ترین مکان های تفریحی استانبول قرار می‌گیرند. از کاخ توپکاپی گرفته تا موزه دلما باغچه، کافه‌ها و رستوران‌های ساحلی زیتون بورنو، بازار ادویه و غیره، نه تنها مکان‌هایی تفریحی هستند بلکه اکثرشان پیشینه تاریخی بسیار قدرتمندی هم دارند و بازدید از آن‌ها فوق‌العاده خوشایند و به یاد ماندنی است. همچنین علاوه بر شناختن مکان تفریحی، باید نکات رانندگی در ترکیه را نیز بدانید که ما آن را در سایت آتیاکار آورده ایم.
سوالات متداول
جاهای دیدنی استانبول نزدیک تکسیم کجاست؟

مهم‌ترین مقاصد گردشگری استانبول در نزدیکی میدان تکسیم شامل بازار ادویه، گراند بازار، کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد، برج گالاتا و غیره است.
چگونه از میدان تکسیم به کاخ توپکاپی برویم؟
این دو مکان در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند و حتی پیاده و قدم زنان هم می‌توانید از میدان تکسیم به توپکاپی بروید؛ البته امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و مترو هم وجود دارد.
ادرس کاخ دولما باغچه استانبول کجاست؟
این کاخ در منطقه بشیکتاش، محله ویشنزاده و خیابان دلمه باغچه قرار دارد.
ساعت بازدید مسجد ایاصوفیه چگونه است؟
در پاییز و زمستان از 9 صبح تا 5 عصر و در بهار و تابستان از 9 صبح تا 7 عصر


پست اخیر
بیشترین بازدید